TRT 1

Trt 1

Türkiye’deki ilk ve en eski ulusal kanal olma niteliğine sahip TRT 1, 31 Ocak 1968 tarihinde yayın hayatına başlamıştır. 1968 yılından günümüze kadar başarılı ve ilkeli yayıncılığına devam etmekte olan TRT 1, ilk yayınını, Türkiye’nin ilk deneme yayını olarak, Ankara Mithatpaşa Stüdyosu’ndan gerçekleştirmiştir. O dönemde, haftanın 3 gününde üçer saat olmak üzere başlayan deneme yayınları, 1 yıl boyunca bu şekilde devam ettikten sonra, haftada 4 güne çıkmıştır. İlk olarak Ankara’da yayın yapmaya başlayan TRT 1; yayın ağına 1970’de İzmir ve 1971’de İstanbul’u ekleyerek, daha fazla izleyiciyle buluşmuştur.

1986 yılında TRT 2’nin yayın hayatına başlamasına kadar, tek Türk kanalı olma ünvanına sahip olmuştur. 1987’den itibaren, İntelsat uydusundan bir aktarıcı kiralanarak, TRT 1 ve beraberinde TRT 2 programları uydu aracılığıyla tüm Türkiye’ye ulaşmıştır. 1990 yılı itibariyle özel kanalların yayın hayatına merhaba demesiyle birlikte, televizyon yayıncılığı açısından daha rekabetçi bir ortam oluşmaya başlamıştır.  Buna rağmen TRT 1, Türkiye’nin gündemini, tavrını ve ruhunu yansıtmaya devam ederek, en fazla izlenen kanallardan olma özelliğini sürdürmüştür.

Önceleri genellikle kamu yayıncılığı yapma ilkesini sürdüren TRT 1, aynı zamanda dinamik bir yayıncılık sağlayabilmek ve herkese hitap edebilmek amacıyla, yayın içeriğini genişletmiş ve özel kanallarla da rekabet edebilir hale gelmiştir. TRT 1, herkese uygun yayın yapan bir aile kanalı niteliğindedir.

Kanal Adı: TRT 1
Kategori: Ulusal