TRT Diyanet

Trt Diyanet

TRT Diyanet Nedir?

Türkiye Radyo Televizyon Kurumu tarafından 2012 yılında ilk test yayınını yaparak; Anadolu TV olarak yayın hayatına başlamıştır. Daha sonra 2014 yılında Diyanet İşleri Başkanlığı ve TRT Genel Müdürlüğü arasında yapılan protokolle kanalın adı TRT Diyanet olarak değiştirilmiştir. Ailedeki tüm fertlerin ilgi ile izleyebileceği, dini programlar yayınlayan devlet kanalıdır. Genel izleyici kitlesine yayın yapan kanal dini konularda doğru bilgiler veren, Kuran-ı Kerim okumayı öğreten programlara yer vermektedir. Kanal ile bağlantılı yayın yapan Diyanet Radyo isimli bir radyo kanalı da mevcuttur.

TRT Diyanet Hangi Programlar Vardır?

Her yaştan izleyici kitlesi için çok çeşitli programlar yayınlanmaktadır. Bu programlar; dini, eğitici, öğretici, gündem ile ilgili, tarih ile ilgili belgesel veya çocukla ilgili olabilmektedir. Kanalın en çok izlenen ve beğenilen programları arasında; psikoloji ve maneviyat ile ilgili olan İnsan Halleri, günün önemli başlıklarını irdeleyen Gündem, dini soruların yanıtlandığı Diyanet’ e Soralım, sabahları yayınlanan ve bir kültür programı olan Yeni Güne Merhaba, izleyiciye rehberlik yapan Şimdi ne Yapmalı, teknoloji ile ilgili yenilik ve bilgi veren Teknokom, çocuk programı olan Çocuklar Diyor ki, sağlık ile ilgili bilgilerin verildiği Önce Sağlığım ve Osmanlı Türkçesi Öğreniyorum sayılabilir. Ayrıca Cuma günleri, Cuma hutbesi canlı olarak yayınlanmaktadır.

TRT Diyanet Nasıl İzlenebilir?

Türksat 4A batı, Türksat 3A doğu Eutelsat 7A ve Yamal 300K uyduları üzerinden HD kalitesinde 24 saat kesintisiz yayın yapan kanal, Digitürk 68. Kanal, D Smart 104. Kanal, Teledünya 43. Kanal ve Tivibu 49. Kanaldan izlenebilmektedir. Ayrıca kanalın web sitesi olan;  http://www.diyanet.tv/ adresinden de kesintisiz olarak izlenebilmektedir. Web sitesinde günlük yayın akışının yanı sıra; yayınlanan program bilgileri ve gündem ile ilgili haberler de yer almaktadır.

Kanal Adı: TRT Diyanet
Kategori: Dini